You are currently viewing Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy

Program „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”

Kierownictwo projektu:

Program „UW dla Ukrainy” był koordynowany przez Wydział Nauk Ekonomicznych UW. Kierownikiem programu była dr Agnieszka Różycka, koordynatorka z dużym doświadczeniem w prowadzeniu projektów edukacyjno-społecznych.

Cele programu:
Celem programu było wsparcie edukacyjne i społeczne dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. Program realizowany w okresie od 15.10.2022 do 31.12.2023 objął wsparciem ponad 10 373 osoby, przy czym 12 028 osób podpisało deklarację uczestnictwa, a ponad 14 300 osób wyraziło zainteresowanie udziałem. Łączna wartość dofinansowania wyniosła 21 194 447,09 PLN. Program objął swoim zasięgiem całą Polskę. Około 70% zajęć odbywało się w formie zdalnej, co umożliwiało udział osobom z całej Polski.

Główne działania:

  • Kursy języka polskiego (312 grup) i angielskiego (182 grupy), a także innych języków (63 grupy).
  • Warsztaty zawodowe (48 grup) i psychologiczne (80 warsztatów).
  • Ponad 1000 zajęć adaptacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty edukacyjne i kulturalne.
  • Szkolenia komputerowe (61 grup) i intensywne kursy przygotowujące do studiów lub pracy w języku polskim (900 godzin).
  • Edukacyjne wycieczki, wydarzenia kulturalne i integracyjne.

Zaangażowane jednostki:
W realizację programu włączyło się 31 różnych jednostek Uniwersytetu Warszawskiego, w tym m.in.:

  • Wydział Nauk Ekonomicznych, Wydział Neofilologii, Wydział Polonistyki, Wydział Psychologii, Wydział Lingwistyki Stosowanej, Wydział Biologii, Wydział Pedagogiczny, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Historii, Wydział Zarządzania, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce, Wydział Archeologii, Uniwersytet Otwarty, Biuro ds. Rozwoju UW, Welcome Point, Biuro Karier, Ośrodek Badań nad Migracjami, Ośrodek Studiów Amerykańskich, Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Pomocy Psychologicznej, Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej UW, Biuro Innowacji Dydaktycznych, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy, Studium Europy Wschodniej, Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii, Szkoła Edukacji PAFW i UW, Chór Akademicki UW, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UW.

 Program osiągnął ogromny sukces, wspierając tysiące osób, rozwijając wspólnotę oraz tworząc pozytywny przykład interdyscyplinarnej i międzynarodowej współpracy. Wszystkie zajęcia były darmowe i odbywały się w Budynku Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55 w Warszawie.

Razem dla UW dla UA – pamiętaj o wsparciu!

Niepewny optymizm i nadzieja: Stosunek do przyszłości osób uchodźczych z Ukrainy – wyniki badania ankietowego
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania ankietowego na temat postaw osób uchodźczych z Ukrainy wobec przyszłości, opublikowanymi w czasopiśmie „Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny”. Artykuł dostępny jest pod linkiem: Przeczytaj artykuł.

 

Głos UW dla UA: Radio Kampus z Agnieszką Różycką

UW dla UA w Telenowynach z 29 stycznia 2023 roku
Zachęcamy do obejrzenia materiału w programie Telenowyny z dnia 29 stycznia 2023 roku, który przedstawia działania realizowane w ramach projektu UW dla UA. (14:40 – 20:15)
Materiał dostępny jest pod linkiem: Obejrzyj program.

UW dla UA w Polskim Radiu
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem opublikowanym na stronie Polskiego Radia, który przedstawia działania projektu UW dla UA oraz jego znaczenie dla społeczności uchodźczej.
Materiał dostępny jest pod linkiem: Przeczytaj artykuł.

UW dla UA na Mapuj Pomoc
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem działań zrealizowanych w ramach zakończonego projektu Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy, dostępnych na stronie Mapuj Pomoc.
Link do strony: Przejdź do Mapuj Pomoc.

 

UW dla UA w „Piśmie UW”
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronach 44–45 w wydaniu „Pisma UW” (1/2024), który podsumowuje działania zakończonego projektu Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy.
Publikacja dostępna jest pod linkiem: Przejdź do „Pisma UW”.